Oddział Zewnętrzny w Strzelcach Opolskich dysponuje oddziałami mieszklanymi przeznaczonymi dla dorosłych mężczyzn, recydywistów penitencjarnych, z oddziałem dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn oraz terapeutycznym dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo wraz z wyznaczonymi celami dla skazanych zakwalifikowanych jako niebezpieczni.
W miarę posiadanych środków finansowych Oddział Zewnętrzny prowadzi kształcenie zawodowe poprzez organizację kursów zawodowych takich jak: malarz-tapeciarz, palacz kotłów CO, komputerowy, operator wózków widłowych, brukarz, płytkarz posadzkarz, spawacz MAG, ogrodnik, opiekun osób starszych itp.
Oddziaływania terapeutyczne prowadzone są w wyodrębnionym pawilonie mieszkalnym A, w oddziale o pojemności 66 miejsc mieszkalnych, przez specjalistyczny personel. Głównym adresatem oddziaływań terapeutycznych są osadzeni, recydywiści penitencjarni, z podgrupą klasyfikacyjną R-1/t, skierowani przez Komisję Penitencjarną do odbywania kary pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym w oddziale terapeutycznym dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo.
Opiekę medyczną w całym zakładzie karnym sprawuje lekarz – kierownik więziennego ZOZ, wraz z pięcioma osobami średniego personelu medycznego, przy wsparciu lekarzy ( w ramach części etatów pracowników cywilnych ) o różnorodnych specjalnościach medycznych.
Od 1998 roku na terenie tutejszej jednostki penitencjarnej prowadzi swoją działalność „Klub Aktywnie Poszukujących Pracy”, którego zadaniem jest realizowanie programu aktywizacji zawodowej osadzonych. W programie tym o charakterze cyklicznym, grupy skazanych będących w okresie do trzech miesięcy przed warunkowym przedterminowym zwolnieniem lub końcem kary, odbywają zajęcia edukacyjne z wychowawcą ds. postpenitencjarnych, psychologiem ogólnozakładowym, pracownikiem socjalnym Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelcach Op. oraz doradcą zawodowym w Urzędzie Pracy w Strzelcach Op.
Ponadto od kilku lat prowadzone są również w jednostce przez psychologa ogólnozakładowego ( specjalistę d/s uzależnień ) oddziaływania antyalkoholowe, które koncentrują się wokół działalności grupy Anonimowych Alkoholików „Margines”, Klubu Abstynenta, indywidualnego poradnictwa psychologicznego, zajęć psycho-edukacyjnych, udostępniania literatury z zakresu uzależnień, itp.
Oddział Zewnętrzny w Strzelcach Opolskich w latach 2008 – 2013 (funkcjonujący wówczas jako Zakład Karny nr 2 w Strzelcach Opolskich) współrealizował 2 projekty systemowe współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet I „Zatrudnienie i integracja społeczna” Działanie 1.3 „Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej” Poddziałanie 1.3.4 „Centralny Zarząd Służby Więziennej – projekty systemowe” PROJEKT nr I „Podniesienie kwalifikacji zawodowych funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej realizujących zadania związane z przywięziennymi Klubami Pracy” PROJEKT nr III „Cykl szkoleniowo-aktywizacyjny służący podniesieniu kwalifikacji zawodowych osób pozbawionych wolności oraz przygotowaniu ich do powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności”
W latach 2013-2015 jednostka uczestniczyła w realizacji 5 projektów finansowanych z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W ramach programów kadra więzienna uczestniczyła w wielu szkoleniach. Ponadto z środków NMF organizowano szereg szkoleń kursowych dla skazanych.
W Oddziale Zewnętrznym w Strzelcach Opolskich duży nacisk kładzie się na jak najszersze zatrudnienie osadzonych. Stąd też pracują oni wewnątrz zakładu, jak i w firmach zewnętrznych funkcjonujących na terenie jednostki.
Zatrudnienie w firmach zewnętrznych zapewniają osadzonym firmy:
Przedsiębiorstwo Przemysłu Obuwniczego
PIGB Mazovia w Koszalinie
Kalinpex
Athletic Sp. z.o.o.