Zakład Karny w Barczewie – informacje ogólne
Zakład Karny w Barczewie jest zakładem penitencjarnym typu zamkniętego przeznaczonym dla mężczyzn odbywających karę zarówno po raz pierwszy, jak i dla recydywistów penitencjarnych. W strukturze organizacyjnej jednostki funkcjonują również:
- oddział aresztu śledczego dla mężczyzn,
- oddział dla osadzonych zaklasyfikowanych jako „niebezpieczni”, tj. stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa jednostki lub społeczeństwa,
- oddział terapeutyczny dla mężczyzn uzależnionych od alkoholu (łącznie 62 miejsca), skierowanych do odbywania kary w zakładzie typu zamkniętego oraz półotwartego.
Zakład Karny w Barczewie posiada dodatkowo oddział zewnętrzny w miejscowości Kikity, przeznaczony dla skazanych odbywających karę w zakładzie typu półotwartego i otwartego. Oddział ten dysponuje 54 miejscami zakwaterowania.
Łączna pojemność jednostki penitencjarnej wraz z oddziałem zewnętrznym wynosi 1054 miejsca (1000 miejsc w Zakładzie Karnym w Barczewie i 54 miejsca w Oddziale Zewnętrznym Kikity).
Historia Zakładu Karnego w Barczewie
Zakład Karny w Barczewie to instytucja o bogatej historii, sięgającej początków XIX wieku. Pierwotnie budynki więzienia stanowiły klasztor, jednak po sekularyzacji zakonu w 1810 r. władze pruskie zdecydowały o przeznaczeniu terenu na więzienie już w 1812 r. Znane jako Królewskie Więzienie w Wartenburgu, jednostka ta była przez lata rozbudowywana i stała się największym tego rodzaju kompleksem penitencjarnym na terenie ówczesnych Prus.
Na przełomie XIX i XX wieku Zakład Karny w Barczewie przeżywał okres największego rozwoju, funkcjonując równolegle z licznymi zakładami przemysłowymi: stolarskimi, meblarskimi oraz m.in. z fabryką cygar. Po przejęciu kompleksu więziennego przez władze polskie w marcu 1946 r., konieczna była zakrojona na szeroką skalę odbudowa infrastruktury oraz otworzenie wielu warsztatów produkcyjnych i usługowych. Jednostka funkcjonowała intensywnie aż do lat 90., kiedy zlikwidowano specjalistyczne przedsiębiorstwo produkcyjno-usługowe na jej terenie.
W 2010 roku Zakład Karny w Barczewie objęty został pierwszą fazą reformy więziennictwa, co zaowocowało utworzeniem trzech oddziałów penitencjarnych znacząco zmieniających strukturę organizacyjną jednostki.
Widzenia – zasady i harmonogram spotkań w Zakładzie Karnym w Barczewie
Rejestracji widzeń należy dokonywać wyłącznie telefonicznie pod numerem telefonu: 89 532 87 06, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00. Widzenia można rezerwować z maksymalnym 7-dniowym wyprzedzeniem, ale nie później niż dzień przed datą spotkania.
Widzenia odbywają się w poniższym porządku:
- Środa (8:00 – 15:00)
- Tymczasowo aresztowani: bez podziału literowego
- Skazani:
- I i III środa miesiąca – nazwiska od litery L do Ż
- II i IV środa miesiąca – nazwiska od A do K
- V środa miesiąca – wszyscy bez podziału literowego
- Niedziela (8:00 – 15:00)
- Tymczasowo aresztowani: bez podziału literowego
- Skazani:
- I i III niedziela miesiąca – nazwiska od A do K
- II i IV niedziela miesiąca – nazwiska od L do Ż
- V niedziela miesiąca – wszyscy bez podziału literowego
- Widzenia bez osoby dozorującej (oddzielne pomieszczenie)
Dodatkowo spotkania odbywają się w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz w Niedzielę Wielkanocną, niezależnie od harmonogramu powyżej.
W widzeniu mogą uczestniczyć maksymalnie dwie osoby pełnoletnie, bez ograniczenia liczby osób małoletnich. Widzenia trwają do 60 minut, w czasie ich trwania możliwe jest spożywanie produktów spożywczych zakupionych w kantynie jednostki.
Jak wysłać paczkę do Zakładu Karnego w Barczewie?
Rodzina oraz osoby bliskie mają możliwość nadania paczki żywnościowej oraz paczki higienicznej dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Barczewie. Paczki zamawia się za pośrednictwem Paczki do Zakładu Karnego w Barczewie.